וילה מפוארת בכפר שמריהו  עשויה מאדמה דחוסה     

rammed earth house

בית אדמה דחוסה בכפר שמריהו

אלי מויאל אדריכל החי במרוקו, ואחיו דן מויאל המפתח את שיטת הבנייה מאדמה בישראל חברו יחד להקים וילות מפוארות בכל רחבי הגלובוס.
רוב פעילותם נמצא במפרץ הפרסי, אך וילה אחת תפסה את עיננו, וזאת הוילה בכפר שמריהו.

קצת רקע
 בפריז והושפע מהראדריכל המצרי האגדי חסן פתחי. חסן היה מהראשונים שדחפו לחזרה לטכניכות הבנייה העתיקותDes Beaux Arts Ecole‬אלי מויאל למד אדריכלות ב-
ספרו "אדריכלות לעניים" הפך לתנ"ך של החוזרים לבניית הבוץ והאדמה. הוא הטיף לבנות בעבור אלה שאין להם והיה משוכנע שבשיטות העתיקות אפשר לבנות בתים זולים וטובים.<בהשפעתו של פתחי התחבר אלי מויאל לשורשיו במרוקו והבית הראשון שתכנן היה עשוי כולו מאדמה. מאז ועד היום הוא ואחיו בונים ומתכננים בתי אדמה ברחבי העולם - במרוקו, בדובאי, באבו דאבי ובעוד מדינות המפרץ הפרסי. בשנים האחרונות התחילו בבנייה כזו גם בארץ. אחד מהמבנים האלה היא הוילה בכפר שמריהו.

קצת על הבית
שטח הבית 400 מטר כולל שתי קומות + מרתף, הבית בנוי סביב פטיו פנימי. הביסוס התבצע באמצעות מרתף יצוק בבטון הכולל גם את הממ"ד, עליו בנויים קירות בעובי 45 ס"מ מאדמה נגוחה, הקירות מסתיימים בכיפות תלת-ממדיות עשויות לבני חרס שנבנו בעבודת יד. על התקרות יצוק בטון היוצר בסיס אופקי לקומה השניה.
הרכב התערובת: אדמה, 5% מלט, פרומיל של תוסף סיליקוני שאוטם את הקיר לכניסת מים. האדמה הובאה ממקום אחר שכן היא חייבת להתאים הן מבחינה אסתטית והן מבחינת חוזק החומר ותכולת החרסית והאדמה באתר לא התאימה.
ירוק כי
· חסכון משמעותי בברזל, בבניית הבית נצרכו 14 טון ברזל, בית מקביל בבנייה סטנדרטית היה צורך 60 טון.
· ייצור מלט אחראי ל5% מסך גזי החממה הנפלטים בעולם, ולנתח משמעותי מהאנרגיה הטמונה בבניין, בית מקביל בבנייה סטנדרטית היה צורך כמות כפולה של מלט לכל הפחות.
· לבית קיבולת תרמית מצוינת, קירות האדמה העבים מתחממים לאט במשך היום ומשחררים את החום בלילה, כך צפוי חסכון באנרגיה לצורך מיזוג וחימום.
יתרונות נוספים
· הבית יפייפה במראהו, הוא נותן תחושה של שלווה ורוגע ליושביו.
· מבודד מרעש בזכות עובי הקירות
כמה עולה
קיר אדמה נגוחה עולה יותר מקיר בבנייה מתועשת כ1500- 2000 ₪ למ"ר קיר, תלוי בגיאומטריה, עיבוד הפתחים, עובי הקיר (בין 30- 50 ס"מ) בגובה הקיר ומקום ההתארגנות מסביב לבנין.
תקינה
הבית עומד בתקן האוסטרלי  כדי לקבל אישורי בנייה הוכנסה לתוך קירות האדמה קונסטרוקציה סמויה של 14 עמודי פלדה, זאת למרות שברמת החישובים הסטטיים של חוזק החומר היא אינה נדרשת.
שאלות קיטבג
· איך מתמודדים עם רטיבות/גשם – בגלל השימוש בתוסף מייצב המים גולשים מהקיר ואינם נספגים, בנוסף קיר האדמה עומד על צוקל בעיקר משיקולים ארכיטקטוניים.
· מה עם בידוד – לפי דן אין טעם לבודד את הקירות ולפגוע באסטטיקה שלהם שכן המבנה עשיר בחלונות דרכם ממילא יתרחש מעבר חום/קור
· מה התחזוקה הנדרשת – כלום

 

 
Make a Free Website with Yola.